شاخص کل بورس تهران دیروز برای دومین‌بار در یک هفته گذشته با یک رشد پرقدرت به‌کار خود پایان داد

“سیستم” آماده پرداخت سود می شود

شرکت همکاران سیستم از زمانبندی پرداخت سود خبر داد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد، سهامداران حقیقی فاقد کد سجام می‌توانند از تاریخ 1400/05/20 با مراجعه به شعب بانک ملت نسبت به دریافت سود اقدام کنند.

گفتنی استف سود سهامداران حقوقی طبق برنامه زمانبندی قبلی قابل پرداخت خواهد بود.

بر اساس اطلاعات منتشرشده در سامانه اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، بانک اقتصادنوین در تیر‌ماه 1400، حدود 16 هزار و 890 میلیارد ریال از محل واسطه‌گری مالی درآمد کسب کرده است.


  • بیشتر بخوانید: ثبت رکوردی جدید از درآمدزایی “ونوین”

همچنین سود پرداختی به منابع تامین شده در این بانک به 13 هزار و 940 میلیارد ریال رسیده که مقایسه این دو رقم نشان از ثبت سود عملیاتی به میزان دو هزار و 950 میلیارد ریال در تیرماه سال جاری دارد.

این بانک در ماه مشابه سال 1399، حدود 6هزار و 346 میلیارد ریال درآمد از محل واسطه‌گری مالی کسب و در مقابل رقمی حدود 6هزار و 57 میلیارد ریال به منابع تامین شده سود پرداخت کرده بود. سود عملیاتی بانک اقتصادنوین در تیر‌ماه سال گذشته حدود 288.7 میلیارد ریال بود که این رقم در تیرماه امسال، بیش از 10 برابر شده است.

همچنین سود عملیاتی بانک اقتصادنوین در 4 ماهه ابتدایی سال 1400 نیز به 9 هزار و 636 میلیارد ریال رسید و یک گام دیگر به 10 هزار میلیارد ریال نزدیک‌تر شد. این رقم نسبت به عدد ثبت‌شده در دوره مشابه سال گذشته که حدود 821.4 میلیارد ریال است، حدود 12 برابر شده است.

سود سهام اقتصاد نوین

قیمت سکه امامی در تحلیف حسن روحانی در سال‌های 92 و 96 رفتار متفاوتی را نشان داد. این فلز گران‌بها در سال 92 پس از روز تحلیف در مسیر افزایشی قرار گرفت و به نوسان بالای خط یک میلیون تومانی ادامه داد.

با این حال، در انتهای تابستان، قدرت فروشندگان در بازار سکه بالا رفت و توانستند فلز گران‌بهای داخلی را به زیر مرز یک میلیون تومانی ببرند.

سال 96 بازار سکه روند متفاوتی داشت و فلز گران‌بهای داخلی توانست پس از روز تحلیف طی یک روند مداوم صعودی حرکت کند. در سال جاری، پیش از مراسم تحلیف، سکه عمدتا روند صعودی را تجربه کرده است، این در حالی است که پیش از مراسم تحلیف سال‌های 92 و 96، تغییرات چندان معناداری در بازار سکه به ثبت نرسید.

کمک اونس طلا به سکه در سال 96

یکی از عوامل مهمی که موجب شد سکه پس از تحلیف حسن روحانی در سال 96 افزایش قیمت را تجربه کند، افزایش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی بود.

اونس طلا در روز تحلیف حسن روحانی در سال 96 در محدوده هزار و 260 دلار قرار داشت ولی تا یک ماه بعد توانست خود را به بالای محدوده هزار و 300 دلاری برساند.

درشرایط کنونی نیز برای معامله‌گران بازار حرکت اونس طلا به سوی مرز دو هزار دلاری اهمیت زیادی دارد. با این حال، در صورتی که طلا تا انتهای شهریور نتواند به بالای محدوده هزار و 850 دلار برود، سکه از این متغیر جهانی چندان تاثیر نمی‌پذیرد و نگاه خود را بیشتر به سوی بازار دلار خواهد دوخت.

در همان چهار سال پیش، جدا از افزایش اونس طلا، دلار نیز توانست پ‍س از تحلیف رشد معناداری را تجربه کند و از این جهت به خریداران بازار سکه کمک کرد.

سکه چهار سال پیش در روز تحلیف در محدوده یک میلیون و 200 هزار تومان بود و اکنون با رشد بیش از ده برابر بالای محدوده 11 میلیون و 200 هزار تومان نوسان می کند.

رفتار افزایشی سکه پیش از آغاز دوران دولت سیزدهم، نگرانی‌های معامله‌گران را تا حدی انعکاس می‌دهد. با این حال، در صورتی که محدوده 11 میلیون و 800 هزارتومانی شکسته نشود،‌ کار سکه برای رشد قیمت قابل توجه، دشوار می‌شود.

منبع: اقتصاد نیوز

سکه چه واکنشی به تحلیف ريیس‌جمهور نشان می‌دهد؟

همشهری: شاخص کل بورس تهران دیروز برای دومین‌بار در یک هفته گذشته با یک رشد پرقدرت به‌کار خود پایان داد و پس از 7‌ماه از مرز یک‌میلیون‌و400هزار واحد عبور کرد.

رشد بازار سهام که از ابتدای تیر‌ماه آغاز شده همچنان ادامه دارد. ظرف یک هفته گذشته شاخص بورس 2رشد پرقدرت را در کارنامه خود ثبت کرده است. در مبادلات دیروز هم شاخص کل بورس تهران با 30هزار واحد افزایش معادل 2.2درصد رشد کرد و بعد از 7ماه توانست از مرز یک‌میلیون‌و400هزار واحد عبور کند. آخرین‌بار شاخص بورس در دی‌ماه پارسال در این محدوده قرار داشت.

از نظر تکنیکی با عبور شاخص از محدوده فعلی، این پتانسیل وجود دارد که شاخص بورس تا محدوده یک‌میلیون‌و550هزار واحد افزایش یابد.

دیروز همچنین ارزش روزانه معاملات به 11هزارو500میلیارد تومان رسید. این بیشترین میزان معاملات انجام شده از ابتدای سال‌جاری تاکنون است. ظرف 2‌ماه گذشته 2500میلیارد تومان نقدینگی سهامداران حقیقی وارد بازار سهام شده، میزان بازده بازار سهام از اول تیر‌ماه تاکنون به 22درصد رسیده است.

دلایل رشد شاخص

تحلیلگران می‌گویند؛ اصلی‌ترین دلیل رشد دوباره شاخص‌های بورس افزایش انتظارات تورمی است. تورم در حال رشد است و هیچ تصوری از کاهش تورم در آینده وجود ندارد به‌ویژه آنکه حجم نقدینگی به سرعت در حال افزایش است و کسری بودجه دولت به بالاترین حد خود در تاریخ اقتصاد رسیده، این موضوع سهامداران را به این نتیجه رسانده است که هیچ چشم‌اندازی برای کاهش تورم وجود ندارد و چون بازار سهام یکی از بازارهایی است که می‌تواند از سهامداران در مقابل تورم محافظت کند سهامداران ترجیح داده‌اند بخشی از دارایی‌هایشان را در بورس سرمایه‌گذاری کنند. تحلیلگران در عین حال انتظار دارند قیمت دلار حتی با فرض توافق هسته‌ای تحت‌تاثیر رشد تورم با کاهش مواجه نشود و این عامل هم یکی دیگر از دلایل رشد شاخص‌های بورس است.

آنها همچنین بر این باورند که تیم اقتصادی دولت آینده، بدون اصلاح شرایط و زیرساخت‌ها نمی‌تواند تاثیر خارق‌العاده‌ای روی بازار ارز داشته باشد. این روزها موجی در بازار ارز راه افتاده مبنی بر اینکه به‌زودی قیمت دلار از مرز 30هزار تومان عبور خواهد کرد. تعداد و حجم انتشار این شایعات در پی تقویت احتمال شکست در مذاکرات هسته‌ای، افزایش یافته است. کارشناسان اقتصادی می‌گویند؛ شکست در مذاکرات هسته‌ای می‌تواند به رشد قیمت دلار تا سطح 40هزار تومان منجر شود.

از نظر تکنیکی چنانچه قیمت دلار از مرز 40هزار تومان عبور کند این احتمال که رکوردهای جدیدی در قیمت دلار ثبت شود وجود دارد، این موضوع می‌تواند شاخص‌های بورس را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار دهد و حتی به رشد افراطی بازار سهام منجر شود.

کارشناسان چه می‌گویند

تحلیلگران می‌گویند عوامل تورم‌زا و رشد قیمت دلار به‌عنوان 2محرک پرقدرت می‌تواند به تداوم رشد شاخص‌های بورس منجر شود به‌ویژه آنکه اثر این عوامل روی روند درآمدزایی شرکت‌های بورس هم نمایان می‌شود. همین حالا رشد قیمت دلار و افزایش تورم از سال97 تاکنون به افزایش اسمی درآمد شرکت‌های بورس منجر شده است.

روزبه شریعتی، کارشناس بازارسرمایه در این‌باره می‌گوید: شواهد از بازگشت بازار به روند منطقی خود حکایت دارد، با توجه به نرخ کنونی دلار، انتظار می‌رود وضعیت سودآوری شرکت‌ها در کنار روند منطقی بازار قرار گرفته و همچنین بازار سرمایه نیز درسال‌جاری نسبت به سال1399 امیدوارکننده‌تر باشد. یک‌ماه است که تعداد صف فروش‌ها کاهش یافته و بازار تحلیلی شده است.

درواقع معاملات در بازار سرمایه گزارش‌محور شده و سهامداران، بنیادی و تحلیلی رفتار می‌کنند. این وضع بهتر از شرایط سال99 است که همه سهم‌ها باهم دارای صف فروش یا صف خرید می‌شدند.
به‌گفته او، این روند منطقی در بازار با توجه به نرخ دلار 26هزار تومانی در بازار آزاد و بیش از 22هزار تومانی در سامانه نیما نشان می‌دهد سودآوری شرکت‌ها در سال1400 هم ادامه دارد و حتی بهتر از سال99 خواهد بود البته نه با اختلافی که در این دو سال دیده شد.

سعید جعفری، کارشناس دیگر بازار سرمایه در این‌باره معتقد است: سود خالص شرکت‌ها در سال1400 بالاتر از سود خالص شرکت‌ها در سال1399 خواهد بود. این موضوع فارغ از این است که احیای برجام صورت بگیرد یا خیر. زیرا از یک طرف هم قیمت‌های جهانی رشد مناسبی را تجربه کرده و افت نکرده‌اند و هم از طرف دیگر قیمت دلار روی 15هزار تومان نیامده است.

به‌گفته او، زمستان سال1398 تا مردادماه سال1399، بازار سرمایه رشد زیادی را تجربه کرد و این باعث شد تناسب قیمت سهم‌ها با افزایش سودآوری به هم بخورد. اما هم‌اکنون سود شرکت‌های بورس در حال افزایش است.

عباس آرگون،‌نایب‌ريیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی هم به افزایش قیمت ارز در بازار و تاثیر آن بر معاملات بازار سهام اشاره کرده و می‌گوید: افزایش قیمت ارز و رشد نقدینگی موجود، بر نرخ جایگزینی ارزش سهام شرکت‌های صادرات‌محور تاثیر می‌گذارد که این موضوع سوددهی بالاتری را برای سهامداران رقم می‌زند. او با ابراز امیدواری نسبت به روی کار آمدن دولت جدید، توضیح می‌دهد: چنانچه تغییر دولت با تصمیمات درست و انتخاب‌های صحیح درکابینه همراه باشد می‌تواند فضایی جدید در نظام اقتصادی و اجتماعی کشور ایجاد کند.

او ادامه می‌دهد: بازار سهام روند خاص خود را دارد، سهامدارانی که وارد بازار می‌شوند نباید به‌صورت هیجانی و به دور از تحلیل اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کنند. برخی سهام‌داران با رفتارهای هیجانی خود، دید کوتاه‌مدتی نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار سهام‌دارند، درحالی‌که اگر سرمایه‌گذاران دید خود را از این بازار بلندمدت‌کنند به‌طور حتم قادر به کسب بازدهی معقولی از این بازار خواهند بود. به‌گفته او، درصورتی که سهامداران دید بلندمدت و تحلیل‌محوری‌داشته باشند، به هیچ عنوان از این بازار متضرر نمی‌شوند و سود بیشتری‌ نسبت به سایر بازارها کسب خواهند کرد.

دلایل رشد شاخص طی روز‌های اخیر

پتروشیمی شیراز و رشد سودسازی بیش از 50درصدی برای هر سهم

پتروشیمی شیراز در 3 ماهه نخست امسال توانست با فروش 17.060 میلیارد ریالی رکورد جدیدی را به دست آورد.

به گزارش بورس نیوز، شرکت پتروشیمی شیراز در سه ماهه نخست امسال برای هر سهم 1275 ریال سود محقق کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 51 درصدی داشته است.

این شرکت توانست در سه ماهه ابتدایی امسال با فروش 17.060 میلیارد ریال رکورد جدیدی را در تاریخ این شرکت به ثبت برساند، این در حالیست که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 12.952 میلیارد ریال بوده است.

پتروشیمی شیراز به تفکیک در فروردین 4904 میلیارد ریال که در اردیبهشت با رشد در فروش به عدد 6379 میلیارد ریال رسید.

در خرداد ماه هم 5776 میلیارد ریال فروش داشته که در مجموع سه ماهه امسال نشان دهنده عملکرد مناسبی در فروش است.

پتروشیمی شیراز به عنوان قدیمی‌ترین پتروشیمی کشور از سال 1338 تاسیس و هم اکنون با بیش از شصت سال تجربه در تولید محصولات پتروشیمیایی و درک نیاز‌های آتی مشتریان ضمن تاکید بر توسعه و کیفیت محصولات نسبت به تامین محصول و برآورده کردن انتظارات و نیاز ذینفعان بخصوص مشتریان اقدام کرده است.

جلوگیری از خام‌فروشی، افزایش سهم صادرات غیرنفتی و درآمد ارزی کشور، تکمیل زنجیره ارزش در صنایع پایین‌دست و ایجاد ارزش افزوده و اشتغال بیشتر، توسعه اقتصاد کشور و بهبود معیشت مردم بار‌ها و بار‌ها به‌عنوان نقش‌های اثرگذار صنعت پتروشیمی تکرار شده‌اند و بر کسی پوشیده نیست بنابراین توسعه این صنعت، همسو با اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی، ضرورتی انکارناپذیر است.

 طبق آخرین آمارها خودروسازان سالانه 100 هزار میلیارد تومان زیان ناشی از طرح‌های پیش‌فروش دارند و از سوی دیگر تعداد خودروهای ناقص در پارکینگ آنها به دلیل نبود قطعه به 150 هزار خودرو افزایش یافته است. با این حال آنها دست از توزیع رانت در قالب فروش فوق‌العاده برنمی‌دارند.

امروز قرار است فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو از سر گرفته شود و یک مدل خودرو پژو پارس با 145 میلیون تومان اختلاف نسبت به بازار فروش خواهد رفت. این رانت نصیب چه کسانی می‌شود؟

در حالی امروز ثبت نام برای خرید خودرو پژو پارس تو فایو (Tu5) با قیمت 145 میلیون تومان آغاز می‌شود که همین خودرو در بازار دو برابر و معادل 290 میلیون تومان قیمت دارد. در واقع سود 100 درصدی تنها در 90 روز که قرار است ایران خودرو این خودرو را تحویل مشتری دهد. بعید است بازاری بتواند در این مدت کوتاه این طور بازدهی داشته باشد اما اگر رانت خودرو پیش‌فروش ایران‌خودرو نصیب کسی شود چندین برابر بازارهای سرمایه‌گذاری سود کرده است.

علاوه بر این، خودرو پژو پارس بنزینی نیز با قیمت 140 میلیون تومان در لیست فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو قرار دارد. این درحالیست که قیمت این خودرو در بازار 255 میلیون تومان است. 115 میلیون تومان سود معادل 82 درصد نیز سود به شدت قابل توجهی است. البته این در صورتی است که خودروسازان بتوانند سر موعد خودروها را تحویل دهند تا با قرعه‌کشی این رانت نصیب مشتریان شود.

افراد برای ثبت نام نهایی در مراسم قرعه کشی که یکشنبه هفته آینده 17 مردادماه با حضور نمایندگان نهاد‌های نظارتی برگزار می‌شود، مشخص خواهند شد.
متقاضیان می‌توانند در زمان مقرر با مراجعه به سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو به نشانی esale.ikco.ir مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

حراج ویژه خودرو ملی! / آغاز ثبت‌نام یارانه خودرو از امروز

به گزارش تجارت‌نیوز، بورس که تا نیمه مرداد سال گذشته از کانال 2 میلیون واحد گذشته بود، ناگهان شروع به ریزش کرد و تا کانال یک میلیون و 100 هزار واحد عقب‌نشینی کرد.

حالا بعد از یک سال پر فراز و نشیب برای بازار سرمایه با حضور ابراهیم ريیسی در دولت سیزدهم شاخص کل به سرعت در حال ترمیم است و در آخرین روز کاری بازار سرمایه بیشتر از 30 هزار واحد رشد کرد و بعد از مدت‌ها به کانال یک میلیون و 400 هزار واحد برگشت.

پشوتن مشهوری‌نژاد، کارشناس بازارهای مالی درباره آینده بازار سرمایه در دولت سیزدهم معتقد است که حتی با وجود تداوم تحریم‌ها بازار صعودی خواهد بود.

او به تجارت‌نیوز توضیح داده است: شاخص کل بورس تا پایان سال به مرز دو میلیون و 100 هزار واحد نزدیک می‌شود و احتمالا با فرض توقف برجام، دلار بازدهی 20 درصدی دارد و به 30 هزار تومان می‌رسد.

مشهوری‌نژاد تاکید کرد: سهامداران در حال حاضر تغییری در پرتفوی خود ایجاد نکنند و در بازه زمانی بلند مدت به سبد خود نگاه کنند. زیان سهامداران و رسیدن به اصل سرمایه در بازه زمانی بلند مدت رخ خواهد داد.

شاهین چراغی، عضو سابق شورای عالی بورس هم به اقتصاد آنلاین گفته است که انسجام و یکپارچگی آرایش سیاسی کشور با حضور دولت سیزدهم موجب ثبات اقتصاد می‌شود و چشم‌اندازها نسبت به بازار سرمایه مثبت است.

احمد اشتیاقی، دیگر کارشناس بازار سرمایه هم به خبرآنلاین گفته است: در حال حاضر خرید سهام هیچگونه ریسکی ندارد و طی افقی یکساله می تواند بازدهی 40 درصدی را برای خریداران این سهام فراهم کند.

او توضیح داده است: گمان می‌برم شاخص کل بازار بورس به تدریج با افزایش رو به رو شود‌ اما نمی‌توان انتظارات عجیب و غریبی نسبت به این افزایش حتی به صورت شارپی داشت. درحال حاضرکلیت سهام در نقاط ارزندگی‌ست‌ و پیش‌بینی می‌شود بازدهی آتی بازار نزدیک به 40 درصد باشد.‌

سرنوشت بورس در صورت تداوم تحریم/ زیان سهامداران جبران می‌شود؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *